חד פאזי מול תלת פאזי — עמדת טעינה
חד פאזי מספק עד 7.4kW — מספיק לרוב הרכבים עם טעינת לילה. תלת פאזי מאפשר 11-22kW — מומלץ לרכבים שתומכים ולמי שצריך טעינה מהירה יותר
מי שקונה עמדת טעינה לרכב חשמלי נתקל מהר מאוד בשאלה: חד פאזי או תלת פאזי? התשובה הקצרה — חד פאזי מספק עד 7.4kW (32A) ומספיק לרוב בעלי רכב חשמלי שטוענים בלילה. תלת פאזי מאפשר 11-22kW ומומלץ למי שצריך טעינה מהירה יותר, מפעיל שני רכבים, או מתכנן שדרוג עתידי.
במדריך הזה נסביר בדיוק מה ההבדלים, ניתן מספרים אמיתיים של זמני טעינה ועלויות, ונעזור לכם להבין מתי שדרוג לתלת פאזי שווה את ההשקעה — ומתי חד פאזי הוא הבחירה הנכונה. נסקור גם את תהליך השדרוג מול חברת החשמל ואת האופציה החדשה של DC ביתי.
מה זה חד פאזי ותלת פאזי?
חד פאזי (1 פאזה)
חיבור חשמל סטנדרטי שמגיע לכל בית בישראל. מתח של 230V ויכולת העברה של עד 7.4kW (32A). זה החיבור שמפעיל את כל המכשירים הביתיים — מזגנים, מייבשי כביסה, תנורים.
עמדת טעינה חד פאזית מחוברת לפאזה אחת ומספקת עד 7.4kW. טוענת רכב חשמלי עם סוללה של 60kWh מ-20% ל-80% תוך כ-6-8 שעות — מושלם לטעינת לילה.
תלת פאזי (3 פאזות)
חיבור חשמל מתקדם עם שלוש פאזות במתח של 400V. נפוץ בבתים פרטיים חדשים, בבניינים ובעסקים. מאפשר העברת הספק גבוה יותר — עד 22kW (32A) לעמדת טעינה.
עמדת טעינה תלת פאזית מספקת 11kW (16A) או 22kW (32A). טוענת את אותה סוללה של 60kWh מ-20% ל-80% תוך 3-5.5 שעות בלבד — מהירה פי 1.5 עד 3 מחד פאזי.
בשפה פשוטה: חד פאזי זה כמו צינור מים אחד — מספיק לצרכים רגילים. תלת פאזי זה שלושה צינורות שעובדים במקביל — יותר מים (חשמל) מגיעים באותו זמן. לא חייבים תלת פאזי כדי לטעון רכב חשמלי, אבל מי שצריך טעינה מהירה — ירוויח מזה. המפרט הטכני המלא ←
חד פאזי מול תלת פאזי — כל המספרים
| פרמטר | חד פאזי (1 פאזה) | תלת פאזי (3 פאזות) |
|---|---|---|
| הספק מקסימלי | 7.4kW (32A) | 11kW (16A) / 22kW (32A) |
| מתח | 230V | 400V |
| זמן טעינה 20%←80% (60kWh) | 6-8 שעות | 2-3 שעות (22kW) |
| טווח לשעת טעינה | ~40 ק"מ | ~70-130 ק"מ |
| עלות עמדת טעינה | 1,500-3,500₪ | 3,000-6,500₪ |
| עלות התקנה | 1,500-3,500₪ | 2,500-5,500₪ |
| שדרוג חשמל נדרש? | בדרך כלל לא | לפעמים — פנייה לחח"י |
| מתאים ל- | רכב אחד, נסיעה יומית רגילה | שני רכבים / טעינה מהירה / DC ביתי |
הנקודה המרכזית: חד פאזי 7.4kW מספק טעינת לילה מלאה לכל רכב חשמלי בשוק. תלת פאזי נותן יתרון רק אם הרכב שלכם תומך ביותר מ-7.4kW AC — ואם אתם צריכים טעינה מהירה יותר גם במהלך היום. לפני שמחליטים, בדקו את המפרט הטכני של הרכב כדי לדעת מה קצב הטעינה המקסימלי שהוא תומך בו.
כמה זמן לוקח לטעון בכל הספק?
זמן הטעינה תלוי בשלושה דברים: גודל הסוללה של הרכב, הספק העמדה, וקצב הטעינה שהרכב תומך בו ב-AC. הטבלה הבאה מציגה זמני טעינה מ-20% ל-80% לרכבים הנפוצים בישראל:
| רכב (סוללה) | 7.4kW חד פאזי | 11kW תלת פאזי | 22kW תלת פאזי |
|---|---|---|---|
| BYD Atto 3 (60kWh) | 8 שעות | 5.5 שעות | 3 שעות |
| Hyundai Ioniq 5 (77kWh) | 10.5 שעות | 7 שעות | 3.5 שעות |
| Tesla Model 3 (60kWh) | 8 שעות | 5.5 שעות | 3 שעות |
| Kia EV6 (77kWh) | 10.5 שעות | 7 שעות | 3.5 שעות |
| MG ZS EV (51kWh) | 7 שעות | 4.5 שעות | 2.5 שעות |
| BYD Seal (83kWh) | 11 שעות | 7.5 שעות | 4 שעות |
שימו לב: רכבים כמו BYD Atto 3 ו-BYD Seal תומכים בטעינת AC של 7kW בלבד — כלומר הם לא ינצלו עמדה תלת פאזית של 22kW. מצד שני, Hyundai Ioniq 5 ו-Kia EV6 תומכים ב-11kW, כך שעמדה תלת פאזית 11kW תקצר להם את זמן הטעינה בצורה משמעותית.
איזה רכבים תומכים בטעינה תלת פאזית?
לא כל רכב חשמלי ינצל עמדה תלת פאזית. המטען הפנימי (On-Board Charger) של הרכב קובע את הספק הטעינה המקסימלי ב-AC — לא העמדה. לפני שמשקיעים בעמדה תלת פאזית או משדרגים חשמל, חשוב לבדוק מה הרכב שלכם באמת תומך בו:
| רכב | מטען פנימי AC | תומך תלת פאזי? | הספק מקסימלי AC | הערות |
|---|---|---|---|---|
| BYD Atto 3 | חד פאזי | לא | 7kW | לא ינצל עמדה תלת פאזית |
| BYD Seal | חד פאזי | לא | 7kW | לא ינצל עמדה תלת פאזית |
| BYD Dolphin | חד פאזי | לא | 7kW | לא ינצל עמדה תלת פאזית |
| Tesla Model 3 SR | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Tesla Model 3 LR | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Tesla Model Y | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Hyundai Ioniq 5 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Hyundai Ioniq 6 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Kia EV6 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Kia EV9 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| MG ZS EV | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| MG4 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Renault Megane E-Tech | תלת פאזי | כן | 22kW | מנצל עמדה של 22kW במלואה |
| BMW iX1 / iX3 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| VW ID.3 / ID.4 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Polestar 2 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
| Volvo EX30 | תלת פאזי | כן | 11kW | ינצל עמדה עד 11kW |
המסקנה: רוב הרכבים הנפוצים בישראל תומכים ב-11kW AC תלת פאזי. רכבי BYD (Atto 3, Seal, Dolphin) הם החריג — הם תומכים ב-7kW בלבד, כך שעמדה תלת פאזית לא תקצר להם את הטעינה. מעט מאוד רכבים בשוק תומכים ב-22kW AC (כמו Renault Megane E-Tech), כך שעמדה של 11kW מספיקה לרוב המקרים.
מערכת BMS — למה הרכב לא תמיד טוען במקסימום?
מה זה BMS?
Battery Management System — מערכת ניהול סוללה שמובנית בכל רכב חשמלי. היא מנטרת בזמן אמת את טמפרטורת הסוללה, מתח התאים ומצב הבריאות הכללי. ה-BMS אחראית להגן על הסוללה מפני נזק ולהבטיח טעינה בטוחה ויעילה.
בפועל, ה-BMS יכול להגביל את קצב הטעינה — גם אם העמדה מסוגלת לספק יותר. זו לא תקלה, אלא הגנה מתוכננת על חיי הסוללה.
מתי BMS מגביל טעינה?
- • סוללה חמה מדי — אחרי נסיעה ארוכה או ביום חם, ה-BMS מאט את הטעינה כדי למנוע התחממות יתר
- • סוללה קרה מדי — בחורף, הסוללה צריכה להתחמם לפני שהיא מקבלת טעינה מלאה
- • מעל 80% טעינה — ה-BMS מאט משמעותית את הטעינה כדי לאזן את התאים ולמנוע עומס
- • סוללה בהתדרדרות — סוללה ישנה עם SOH נמוך תטען לאט יותר מסוללה חדשה
נוסחת חישוב זמן טעינה
כדי לחשב כמה זמן תיקח הטעינה, השתמשו בנוסחה הבאה:
זמן טעינה (שעות) = קיבולת סוללה (kWh) ÷ הספק עמדה (kW)
דוגמה: BYD Atto 3 עם סוללה של 60kWh, טעינה מ-20% ל-80% (60% מהקיבולת = 36kWh):
- עמדה חד פאזית 7.4kW: 36 ÷ 7.4 = ~5 שעות
- עמדה תלת פאזית 11kW: 36 ÷ 11 = ~3.3 שעות (אבל הרכב תומך ב-7kW בלבד, אז בפועל ~5 שעות)
- עמדה תלת פאזית 22kW: 36 ÷ 22 = ~1.6 שעות (אבל הרכב תומך ב-7kW בלבד, אז בפועל ~5 שעות)
המסקנה: הנוסחה נותנת אומדן — אבל הרכב (לא העמדה) קובע את הקצב בפועל. תמיד בדקו את מפרט המטען הפנימי של הרכב לפני שמחליטים על הספק העמדה. מפרט טכני מלא ←
מתי חד פאזי מספיק ומתי צריך תלת פאזי?
חד פאזי 7.4kW מספיק כשיש
- • רכב אחד שטוען בלילה — מחברים ב-22:00, מלא ב-06:00
- • נסיעה יומית עד 150 ק"מ — העמדה מחזירה את הטווח בקלות בלילה
- • רכב שתומך עד 7kW AC — כמו רוב דגמי BYD (Atto 3, Seal, Dolphin)
- • תקציב מוגבל — עמדה + התקנה מ-3,000₪ ללא שדרוג חשמל
- • חיבור חד פאזי קיים — ללא עלות שדרוג מול חח"י
תלת פאזי מומלץ כשיש
- • שני רכבים חשמליים — עמדה כפולה תלת פאזית מחלקת 22kW לשניים (11kW כל אחד)
- • רכב שתומך ב-11kW+ AC — Ioniq 5, EV6, Megane E-Tech, ID.3, ID.4
- • צורך בטעינה מהירה ביום — חוזרים בצהריים, צריכים לצאת שוב תוך שעתיים
- • נסיעה יומית מעל 200 ק"מ — צריכים יותר מ-7kW כדי להשלים טעינה בלילה
- • תכנון לעתיד — רכבים חדשים תומכים בהספקי AC גבוהים יותר
- • פיזור עומס על הלוח — תלת פאזי מחלק את הזרם על 3 פאזות (16A כל אחת ל-11kW), במקום לרכז 32A על פאזה אחת
כלל אצבע: אם הרכב שלכם תומך עד 7kW AC ואתם טוענים בלילה — חד פאזי עושה את העבודה. אם הרכב תומך ב-11kW ומעלה, או שאתם מתכננים רכב שני — תלת פאזי ישתלם לטווח ארוך. מדריך התקנה ביתית ←
כמה עולה חד פאזי מול תלת פאזי?
| רכיב עלות | חד פאזי 7.4kW | תלת פאזי 11kW | תלת פאזי 22kW |
|---|---|---|---|
| עמדת טעינה | 1,500-3,500₪ | 2,500-4,500₪ | 3,500-6,500₪ |
| התקנה (כבל + מפסק) | 1,500-3,500₪ | 2,000-4,000₪ | 2,500-5,500₪ |
| שדרוג חיבור חח"י | לא נדרש | 0-5,000₪ | 3,000-8,000₪ |
| סה"כ טווח מחירים | 3,000-7,000₪ | 4,500-13,500₪ | 9,000-20,000₪ |
הסבר העלויות
ההבדל העיקרי בעלות הוא לא העמדה עצמה — אלא שדרוג חיבור החשמל. עמדה חד פאזית מחוברת לחיבור הקיים ללא שינוי. עמדה תלת פאזית דורשת חיבור תלת פאזי — ואם אין כזה בבית, צריך לשדרג מול חברת החשמל.
מה כלול בעלות ההתקנה? משיכת כבל מלוח החשמל לחניה, התקנת מפסק ייעודי (MCB ומפסק פחת), התקנת העמדה עצמה, ובדיקות בטיחות. אם החניה רחוקה מלוח החשמל — העלות עולה בגלל כבל ארוך יותר.
כמה עולה טעינת רכב חשמלי בחד פאזי מול תלת פאזי?
שאלה נפוצה: האם עמדה תלת פאזית חוסכת בחשבון החשמל? התשובה הקצרה — לא. אתם משלמים על כמות החשמל (kWh), לא על מהירות הטעינה (kW). סוללה של 60kWh צורכת את אותה כמות חשמל בין אם הטעינה לקחה 7 שעות או שעתיים. ההבדל בין חד פאזי לתלת פאזי הוא בזמן בלבד, לא בעלות החשמל.
| פרמטר | חד פאזי 7.4kW | תלת פאזי 11kW | תלת פאזי 22kW |
|---|---|---|---|
| זמן טעינה 20%←80% (60kWh) | ~7 שעות | ~4.5 שעות | ~2.5 שעות |
| עלות חשמל לטעינה (תעריף לילה) | ~18₪ | ~18₪ | ~18₪ |
| עלות חשמל לטעינה (תעריף יום) | ~30₪ | ~30₪ | ~30₪ |
| חלון טעינה בלילה (22:00-06:00) | 8 שעות — מספיק בדיוק | 8 שעות — בשפע | 8 שעות — בשפע |
| עלות חשמל חודשית (~1,500 ק"מ) | ~180₪ (לילה) | ~180₪ (לילה) | ~180₪ (לילה) |
| חיסכון מול דלק (~1,500 ק"מ) | ~600₪/חודש | ~600₪/חודש | ~600₪/חודש |
מתי ההספק כן משפיע על הכיס?
היתרון של עמדה מהירה יותר הוא גמישות בניצול תעריפי חשמל. עם עמדה חד פאזית 7.4kW, טעינה של סוללה גדולה (77-83kWh) עלולה לגלוש מעבר לשעות תעריף הלילה (23:00-07:00) — ואז חלק מהטעינה יהיה בתעריף יום, שיקר פי 1.7. עם עמדה תלת פאזית 11kW, אותה טעינה מסתיימת בקלות בתוך חלון הלילה.
חיסכון מול דלק: טעינת רכב חשמלי בבית עולה ~12 אגורות לק"מ (תעריף לילה), לעומת ~50 אגורות לק"מ ברכב בנזין. על נסיעה של 1,500 ק"מ בחודש, זה חיסכון של ~600₪ בחודש — ללא קשר לסוג העמדה.
איך משדרגים מחד פאזי לתלת פאזי?
אם החלטתם שתלת פאזי מתאים לכם, כך נראה תהליך השדרוג מול חברת החשמל (חח"י):
בדיקת היתכנות
חשמלאי מוסמך בודק את הלוח, את המרחק מעמוד החשמל ואת ההספק הזמין
הגשת בקשה לחח"י
החשמלאי מגיש בקשה לשדרוג חיבור דרך אתר חברת החשמל. נדרשת תוכנית חשמל
ביצוע העבודה
אחרי אישור — חשמלאי מבצע את השדרוג: כבלים חדשים, לוח, מפסקים, מונה חדש
חיבור ובדיקה
חח"י מחליפה את המונה, בודקת את החיבור ומאשרת. אפשר להתקין עמדה תלת פאזית
עלויות וזמנים
- עלות שדרוג: 3,000-8,000₪ — תלוי במרחק מתשתית חח"י ובמצב הלוח הקיים
- זמן תהליך: 2-6 שבועות מרגע הגשת הבקשה עד חיבור פעיל
- מי מבצע: חשמלאי בעל רישיון מהנדס חשמל (לא חשמלאי רגיל)
- מה כלול: תוכנית חשמל, כבלים חדשים, לוח חשמל משודרג, מונה תלת פאזי, בדיקות
טיפ: לפני שמשדרגים — בדקו עם המתקין אם באמת צריך. אם הרכב שלכם תומך עד 7kW AC, שדרוג לתלת פאזי לא ישפר את זמן הטעינה. מצאו מתקין מוסמך באזור שלכם ←
חסינות לעתיד — מה ישתנה בשנים הקרובות?
סוללות גדלות
רכבים חדשים מגיעים עם סוללות של 77-100kWh ומעלה. סוללה גדולה יותר = זמן טעינה ארוך יותר. עם עמדה חד פאזית 7.4kW, סוללה של 100kWh תדרוש 10+ שעות לטעינה מ-20% ל-80% — קשה להספיק בלילה אחד.
הספקי AC עולים
רכבים חדשים תומכים ב-11kW AC כסטנדרט, ויצרנים כמו Renault ו-Mercedes כבר מציעים 22kW. בעוד 3-5 שנים, רוב הרכבים ב-11kW+ יהיו הנורמה. מי שמשדרג לתלת פאזי היום — ינצל את מלוא הפוטנציאל של הרכב הבא.
עלות שדרוג נפרד
שדרוג תשתית חשמל עכשיו (במסגרת התקנת עמדה) עולה פחות מאשר לעשות את זה בנפרד בעוד כמה שנים. חשמלאי כבר במקום, הלוח פתוח, העבודה יעילה. שדרוג עתידי = עוד ביקור, עוד עלות התקנה, עוד ימי ציפייה לחח"י.
ההמלצה: אם אתם בבית פרטי ומתכננים להישאר 5+ שנים — שיקלו תלת פאזי גם אם הרכב הנוכחי לא מנצל את מלוא ההספק. העלות הנוספת (3,000-8,000₪ לשדרוג חח"י) תשתלם כשתחליפו רכב. אם אתם בשכירות או מתכננים לעבור — חד פאזי מספיק בינתיים.
DC ביתי — האופציה המתקדמת
מעבר לטעינת AC (חד פאזי או תלת פאזי), קיימת אופציה חדשה: עמדת DC ביתית. בניגוד לעמדת AC שמשתמשת במטען הפנימי של הרכב, עמדת DC מזינה חשמל ישירות לסוללה — ולכן לא מוגבלת למטען הפנימי.
מה זה אומר בפועל?
- הספק: 10-20kW — מהיר יותר מכל עמדת AC ביתית
- יתרון מרכזי: גם רכב שתומך ב-7kW AC בלבד (כמו BYD) מקבל 20kW מעמדת DC
- עלות: 15,000-30,000₪ — יקר משמעותית מ-AC
- דרישות: חיבור תלת פאזי, לוח חשמל מתאים, מקום פיזי
מתי DC ביתי שווה?
DC ביתי משתלם בעיקר לבעלי שני רכבים חשמליים ומעלה שצריכים טעינה מהירה בבית. במקום להתקין שתי עמדות AC ולשדרג חשמל — עמדת DC אחת של 20kW מספקת טעינה מהירה לשניהם (לא בו-זמנית). בישראל, הטכנולוגיה עדיין בתחילת הדרך ומחירי העמדות צפויים לרדת בשנים הקרובות.
אז מה לבחור?
חד פאזי 7.4kW
רכב אחד, טעינת לילה, תקציב סביר. מספיק לנסיעה יומית של עד 150 ק"מ. לא צריך לשדרג חשמל.
3,000-7,000₪
עמדה + התקנה
תלת פאזי 11-22kW
שני רכבים, רכב שתומך ב-11kW+, או צורך בטעינה מהירה ביום. דורש חיבור תלת פאזי.
9,000-20,000₪
עמדה + התקנה + שדרוג חשמל
DC ביתי 20kW
טעינה מהירה לכל רכב, ללא תלות במטען הפנימי. אידיאלי לשני רכבים+ ושימוש אינטנסיבי.
20,000-40,000₪
עמדה + התקנה + תשתית
לא בטוחים מה מתאים לכם? מתקין מוסמך באזור שלכם יכול לבדוק את הלוח, לבחון את הרכב שלכם, ולהמליץ על הפתרון הכי משתלם. אפשר גם לקבל הצעת מחיר מפורטת כולל עלות שדרוג חשמל אם נדרש.
שאלות נפוצות
מוכנים להתקין עמדת טעינה?
השאירו פרטים וקבלו עד 3 הצעות מחיר ממתקינים מוסמכים באזור שלכם — בחינם