דלג לתוכן הראשי
מצא מתקין
מצא מתקין באזור שלך

סוגי עמדות טעינה לרכב חשמלי

מדריך ויזואלי — כל סוגי המחברים, ההבדלים בין AC ל-DC, וטבלת תאימות מלאה לרכבים בשוק הישראלי

קניתם רכב חשמלי ומבולבלים מכל סוגי המחברים? Type 1, Type 2, CCS, CHAdeMO — ישנם לפחות 8 סוגי מחברי טעינה שונים בעולם. אבל אין סיבה לפאניקה: בישראל, רק שניים רלוונטיים — Type 2 לטעינה ביתית (AC) ו-CCS2 לטעינה מהירה (DC). שניהם מותקנים בכל רכב חשמלי חדש שנמכר בארץ.

במדריך הזה תמצאו הסבר ויזואלי על כל סוגי המחברים, טבלת תאימות מלאה ל-15 הרכבים הנפוצים בישראל, הבדלים בין טעינת AC ל-DC, ו-4 מצבי הטעינה (Mode 1-4). בסוף תדעו בדיוק איזה מחבר יש ברכב שלכם ואיזו עמדה לקנות.

מחפשים את הבסיס? התחילו מהמדריך הבסיסי לטעינת רכב חשמלי שמסביר רמות טעינה, זמנים ועלויות.

מחברי טעינה

מחברי AC: Type 1 מול Type 2

טעינת AC (זרם חילופין) היא הטעינה שתשתמשו בה בבית, בעבודה או בחניון ציבורי. הרכב עצמו ממיר את הזרם ל-DC דרך המטען המובנה (On-Board Charger). שני סוגי מחברים קיימים לטעינת AC:

Type 2 הוא הסטנדרט היחיד הרלוונטי לטעינת AC ביתית בישראל.
מחבר סטנדרט הספק מקסימלי פינים נפוצות בישראל
Type 1 (J1772) אמריקאי / יפני 7.4kW (32A חד פאזי) 5 פינים כמעט לא — רק ניסאן ליף ישן
Type 2 (Mennekes) אירופי (IEC 62196) 22kW (32A תלת פאזי) 7 פינים כל הרכבים בשוק הישראלי
GB/T AC סיני 7kW 7 פינים לא — רכבים סיניים בישראל משתמשים ב-Type 2

Type 1 (J1772) — הסטנדרט הישן

מחבר אמריקאי/יפני עם 5 פינים. תומך בטעינה חד פאזית בלבד — עד 7.4kW. היה נפוץ בניסאן ליף ובשברולט וולט. בישראל כמעט לא רלוונטי: רק דגמי ליף ישנים (2011-2017) משתמשים בו. אם יש לכם ליף ישן, ניתן להשתמש במתאם Type 1 ← Type 2 או בעמדה עם כבל Type 1 מובנה.

Type 2 (Mennekes) — הסטנדרט בישראל

הסטנדרט האירופי (IEC 62196-2) עם 7 פינים. תומך בטעינה חד פאזית (עד 7.4kW) וגם תלת פאזית (עד 22kW). כל רכב חשמלי חדש הנמכר בישראל תומך ב-Type 2 — כולל רכבים סיניים (BYD, MG, Geely) שבסין משתמשים ב-GB/T. בישראל הם מגיעים בגרסה אירופית עם Type 2. כשקונים עמדת טעינה ביתית, Type 2 הוא מה שצריך.

השורה התחתונה: Type 2 ניצח. הוא הסטנדרט בישראל, באירופה ובאוסטרליה. כשאתם קונים עמדה ביתית, אתם קונים Type 2 — אין מה לחשוב. מה ההספק שמתאים לבית שלכם? ←

טעינה מהירה

מחברי DC: CCS2, CHAdeMO ו-NACS

טעינת DC (זרם ישיר) היא הטעינה המהירה שמשתמשים בה בתחנות ציבוריות — הספקים של 50 עד 350 קילוואט שמטעינים את הרכב מ-20% ל-80% תוך 15-45 דקות. בניגוד לטעינת AC, בטעינת DC העמדה עצמה ממירה את הזרם ומזרימה אותו ישירות לסוללה — בלי לעבור דרך המטען המובנה ברכב.

בעולם יש 5 סוגי מחברי DC. בישראל רלוונטי רק אחד — CCS2:

CCS2 הוא הסטנדרט היחיד לטעינה מהירה בישראל. גם טסלה מציעה מתאם CCS2 לרשת ה-Supercharger.
מחבר סטנדרט הספק מקסימלי רכבים תומכים בישראל מצב בשוק
CCS1 (Combo 1) אמריקאי 350kW לא רלוונטי — לא נמכר בארץ לא קיים בישראל
CCS2 (Combo 2) אירופי (סטנדרט ישראלי) 350kW יונדאי, קיה, BMW, BYD, MG, סקודה, פולקסווגן, פיאט, פיז'ו הסטנדרט — כל העמדות המהירות
CHAdeMO יפני 100kW ניסאן ליף, מיצובישי אאוטלנדר PHEV נעלם — יצרנים יפניים עוברים ל-CCS2
Tesla NACS טסלה (SAE J3400) 250kW טסלה Model 3, Y, S, X Superchargers בלבד — עם מתאם CCS2
GB/T DC סיני 250kW לא — BYD בישראל משתמש ב-CCS2 לא קיים בישראל

CCS2 — הסטנדרט

Combined Charging System 2. הגאונות: משלב מחבר Type 2 (AC) עם שני פינים נוספים ל-DC, כך שקע אחד ברכב משרת את שני סוגי הטעינה. תומך בהספקים עד 350kW. כל רשתות הטעינה המהירה בישראל (סונול, דור אלון, פז, GreenSpot, Afcon) משתמשות ב-CCS2.

CHAdeMO — נעלם

סטנדרט יפני שפותח על ידי ניסאן, מיצובישי וטויוטה. היה נפוץ ברכבים יפניים עד 2020. הבעיה: מחבר נפרד שדורש שקע ייעודי ברכב ותומך רק ב-100kW. היצרנים היפניים עצמם עוברים ל-CCS2 — ניסאן Ariya כבר משתמש ב-CCS2. עמדות CHAdeMO עדיין קיימות בישראל לתמיכה בליף ישנים.

Tesla NACS — לא רלוונטי בארץ

NACS (SAE J3400) הפך לסטנדרט בצפון אמריקה, אבל באירופה ובישראל טסלה משתמשת ב-CCS2. ה-Superchargers בישראל מצוידים ב-CCS2 או במתאם. אם יש לכם טסלה בישראל — הרכב שלכם עובד עם Type 2 ו-CCS2, כמו כל רכב אחר.

הסבר טכני

טעינת AC מול טעינת DC — מה ההבדל?

הרשת החשמלית מספקת זרם חילופין (AC), אבל סוללת הרכב עובדת על זרם ישיר (DC). מישהו צריך להמיר. ההבדל בין טעינת AC ל-DC הוא מי עושה את ההמרה:

טעינת AC

ה-Charger ברכב ממיר

  • העמדה מספקת AC ← המטען המובנה ברכב (On-Board Charger) ממיר ל-DC ← הסוללה נטענת
  • הספק: 3.7-22kW (מוגבל על ידי המטען המובנה)
  • מחבר: Type 2
  • שימוש: בית, עבודה, חניון — טעינת לילה
  • עלות עמדה: 1,500-6,500₪
טעינת DC

העמדה ממירה

  • העמדה ממירה AC ← DC ← מזרימה ישירות לסוללה (עוקפת את המטען המובנה)
  • הספק: 50-350kW (מוגבל על ידי העמדה ומקבל ה-BMS ברכב)
  • מחבר: CCS2 (בישראל)
  • שימוש: תחנות ציבוריות, עצירות בדרך
  • עלות טעינה: 1.80-2.50₪/kWh (ציבורי בלבד)

למה זה חשוב? כשקונים עמדה ביתית, אתם קונים עמדת AC עם מחבר Type 2. ההספק מוגבל על ידי המטען המובנה ברכב — ולכן רכב עם מטען מובנה של 7kW ייטען ב-7kW גם אם העמדה תומכת ב-22kW. כל המפרט הטכני ←

טבלת תאימות

איזה מחבר יש בכל רכב?

הטבלה הבאה מציגה את סוגי המחברים ב-22 הרכבים החשמליים הנפוצים בישראל — כולל BYD, טסלה, יונדאי, קיה, מרצדס, וולוו, Xpeng ועוד. שימו לב: כולם (חוץ מליף ישן) משתמשים ב-Type 2 + CCS2. ההבדל המשמעותי הוא בהספק — בחרו את הרכב שלכם לפרטים מלאים:

כל הרכבים החדשים הנמכרים בישראל (חוץ מניסאן ליף ישן) משתמשים ב-Type 2 לטעינת AC וב-CCS2 לטעינת DC. הטבלה כוללת 22 דגמים נפוצים.
רכב מחבר AC (ביתי) מחבר DC (מהיר) הספק AC מקסימלי הספק DC מקסימלי
Tesla Model 3/Y Type 2 CCS2 (+ NACS ב-Supercharger) 11kW 250kW
Hyundai Ioniq 5 Type 2 CCS2 11kW 240kW
Hyundai Ioniq 6 Type 2 CCS2 11kW 240kW
Kia EV6 Type 2 CCS2 11kW 240kW
Kia Niro EV Type 2 CCS2 11kW 80kW
BYD Atto 3 Type 2 CCS2 7kW 88kW
BYD Seal Type 2 CCS2 11kW 150kW
BYD Dolphin Type 2 CCS2 7kW 88kW
BYD Han Type 2 CCS2 11kW 120kW
MG ZS EV Type 2 CCS2 11kW 76kW
MG MG4 Type 2 CCS2 11kW 140kW
VW ID.4 Type 2 CCS2 11kW 135kW
Skoda Enyaq Type 2 CCS2 11kW 135kW
BMW iX1 Type 2 CCS2 11kW 130kW
Mercedes EQA/EQB Type 2 CCS2 11kW 100kW
Volvo EX30 Type 2 CCS2 11kW 153kW
Xpeng G6 Type 2 CCS2 11kW 215kW
Porsche Taycan Type 2 CCS2 11kW 270kW
Toyota bZ4X Type 2 CCS2 6.6kW 150kW
Nissan Ariya Type 2 CCS2 7.4kW 130kW
Geely Geometry C Type 2 CCS2 6.6kW 60kW
Nissan Leaf (ישן) Type 1 CHAdeMO 6.6kW 50kW

מה לשים לב? העמודה "הספק AC מקסימלי" קובעת כמה מהר הרכב נטען בבית. רכב עם מטען מובנה של 7kW (כמו BYD Atto 3) ייטען בקצב של 7kW גם על עמדה של 22kW. רכב עם 11kW (כמו Ioniq 5) ינצל עמדה תלת פאזית. חד פאזי מול תלת פאזי — מה מתאים לכם? ←

מצבי טעינה

Mode 1, 2, 3, 4 — מה ההבדל?

בנוסף לסוג המחבר, יש 4 "מצבי טעינה" (Modes) שמתארים את רמת האבטחה והתקשורת בין העמדה לרכב. התקן הבינלאומי IEC 61851 מגדיר אותם:

Mode 3 (עמדה ביתית AC) הוא הפתרון המומלץ לבית. Mode 4 (DC מהיר) לעצירות בדרך.
מצב טעינה הסבר הספק דוגמה
Mode 1 חיבור ישיר לשקע ללא הגנה — אסור בישראל עד 2.3kW שקע רגיל ללא ICCB (לא חוקי)
Mode 2 שקע ביתי + כבל עם ICCB (בקר בתוך הכבל) עד 3.7kW כבל סבתא (כבל טעינה נייד)
Mode 3 עמדת טעינה ייעודית AC עם תקשורת לרכב 3.7-22kW עמדה ביתית Type 2
Mode 4 טעינה מהירה DC — העמדה ממירה AC ל-DC 50-350kW עמדה ציבורית CCS2

Mode 3 — הבחירה לבית

עמדה ייעודית Mode 3 מתקשרת עם הרכב דרך פרוטוקול PWM (Pilot Signal) — הרכב והעמדה "מסכימים" על הזרם המקסימלי, ויש הגנות מובנות: גילוי זליגה, ניטור טמפרטורה, והפסקה אוטומטית בתקלה. זה הסטנדרט שכל חשמלאי מוסמך יתקין לכם בבית. מצאו מתקין באזור שלכם ←

Mode 2 — לשימוש זמני בלבד

כבל סבתא הוא Mode 2 — כולל בקר ICCB בתוך הכבל שמספק הגנה בסיסית. מתאים לנסיעות או כגיבוי, אבל לא לשימוש יומיומי קבוע. ההספק מוגבל (2.3-3.7kW) והשקע הביתי לא מתוכנן לעומס מתמשך של שעות. לבית — תמיד Mode 3.

רשתות טעינה

רשתות הטעינה הציבוריות בישראל — ואיזה מחברים יש בהן

בישראל פועלות 7 רשתות טעינה ציבוריות עיקריות. כולן תומכות ב-CCS2 לטעינה מהירה (DC), ורובן גם ב-Type 2 לטעינה רגילה (AC). חלק מהרשתות עדיין מתחזקות מחברי CHAdeMO לתמיכה בדגמי ניסאן ליף ישנים — אבל מגמת ההסרה כבר התחילה.

כל רשתות הטעינה בישראל תומכות ב-CCS2. רשת Tesla Supercharger פתוחה גם לרכבים שאינם טסלה עם מחבר CCS2.
רשת טעינה סוג מחבר DC סוג מחבר AC הספק מקסימלי מספר עמדות (בקירוב)
סונול — Soncharge CCS2 Type 2 150kW 300+
דור אלון — EV Edge CCS2 Type 2 300kW 200+
פז — Yellow! CCS2 Type 2 150kW 250+
GreenSpot (אפקון) CCS2 + CHAdeMO Type 2 60-150kW 150+
Tesla Supercharger CCS2 250kW 50+
EVWay CCS2 Type 2 300kW 100+
גנרגי (Gnrgy) CCS2 + CHAdeMO Type 2 50-150kW 100+

Tesla Supercharger — פתוח לכולם

רשת ה-Supercharger של טסלה בישראל פתוחה לכל הרכבים עם מחבר CCS2, לא רק לרכבי טסלה. הספק עד 250kW. צריך להוריד את אפליקציית Tesla ולהירשם — המחיר לרכבים שאינם טסלה גבוה מעט (בדרך כלל 2.00-2.50₪/kWh).

CHAdeMO נעלם מהרשתות

עמדות CHAdeMO עדיין קיימות ברשתות GreenSpot וגנרגי — בעיקר כתמיכה בניסאן ליף ישנים. אבל ככל שהליפים עוברים מהכביש, הרשתות מסירות מחברי CHAdeMO ומחליפות בעוד CCS2. בעלי ליף ישן — תכננו מראש את תחנות ה-CHAdeMO בדרך.

אפליקציה אחת? לא בדיוק

כל רשת דורשת אפליקציה נפרדת (סונול, דור אלון, פז וכו'). חלק מהרשתות תומכות בתשלום עם כרטיס אשראי ישירות בעמדה. אפליקציות כמו PlugShare עוזרות לאתר את כל העמדות במפה אחת — כולל סוג מחבר, הספק ומחיר.

מתאמים

מדריך מתאמים (Adapters) — מי באמת צריך?

אם קניתם רכב חשמלי חדש בישראל — כנראה לא תצטרכו מתאם כלל. כל הרכבים החדשים מגיעים עם Type 2 ו-CCS2 שמתאימים לכל עמדה בארץ. מתאמים רלוונטיים רק לשלושה מקרים:

רוב בעלי הרכבים בישראל לא צריכים מתאם כלל. מתאמים רלוונטיים רק לדגמים ישנים או יבוא אישי.
מתאם למי מתאים מחיר משוער היכן לרכוש הערות
Type 1 ← Type 2 בעלי ניסאן ליף ישן / רכבי יבוא אמריקאי 300-500₪ עמדות טעינה, AliExpress, Amazon מאפשר טעינה בעמדה ביתית Type 2
CCS1 ← CCS2 רכבי יבוא אישי מארה"ב 1,500-3,000₪ יבואנים ייעודיים נדיר — רק לרכבים שלא נמכרו רשמית בארץ
Tesla CCS2 Adapter בעלי טסלה לעמדות CCS2 שאינן Supercharger מגיע עם הרכב / 250-400₪ טסלה ישראל מיותר ברוב המקרים — הרכב כבר תומך ב-CCS2

טיפ חשוב: אם יש לכם ניסאן ליף ישן עם Type 1, שקלו לקנות עמדה ביתית עם כבל Type 1 מובנה במקום מתאם — זה בטוח יותר ונוח יותר בטווח הארוך. מתאמים מוסיפים נקודת כשל פוטנציאלית ועלולים להגביל את הזרם. עוד על טעינה ביתית ←

טעינה מהירה

טעינת DC מהירה — מה חשוב לדעת

עמדות טעינה מהירה DC (Mode 4) מטעינות את הרכב מ-20% ל-80% תוך 15-45 דקות, תלוי בהספק העמדה וביכולת הרכב. אבל יש כמה דברים שחשוב להבין לפני שמטעינים:

עקומת הטעינה

למה הטעינה מאטה אחרי 80%?

מערכת ניהול הסוללה (BMS) ברכב מאיטה את הטעינה ככל שהסוללה מתקרבת ל-100%, כדי להגן על תאי הליתיום מפני חום ומתח גבוה. בפועל:

  • 20% ← 80% — 15-25 דקות (הספק מלא)
  • 80% ← 100% — 30-45 דקות נוספות (הספק יורד)

לכן ברוב המקרים מומלץ לטעון רק עד 80% בעמדה מהירה — זה חוסך זמן ושומר על הסוללה.

בריאות הסוללה

האם טעינה מהירה פוגעת בסוללה?

טעינה מהירה DC מייצרת חום רב בסוללה. שימוש יומיומי קבוע בטעינה מהירה עלול להאיץ את הבלאי של הסוללה לאורך זמן. ההמלצות:

  • שימוש יומיומי: טעינה ביתית AC (Mode 3) — איטית ועדינה לסוללה
  • נסיעות ארוכות: טעינה מהירה DC — עד 2-3 פעמים בשבוע
  • טווח אידיאלי: שמרו על הסוללה בין 20%-80% לתוחלת חיים מקסימלית

המדריך המלא לטעינה מהירה ←

מבט קדימה

עתיד המחברים — מה צפוי להשתנות?

עולם מחברי הטעינה עובר סטנדרטיזציה מהירה. הנה שלוש מגמות שישפיעו על בעלי רכבים חשמליים בישראל בשנים הקרובות:

CHAdeMO נעלם

היצרנים היפניים שפיתחו את CHAdeMO (ניסאן, מיצובישי, טויוטה) כבר עברו ל-CCS2 בדגמים החדשים. ניסאן Ariya משתמש ב-CCS2. טויוטה bZ4X משתמשת ב-CCS2. עמדות CHAdeMO בישראל יוסרו בהדרגה תוך 3-5 שנים.

ISO 15118 — Plug & Charge

תקן ISO 15118 מאפשר זיהוי אוטומטי של הרכב ברגע החיבור לעמדה — ללא אפליקציה, ללא כרטיס, ללא סריקה. פשוט מחברים ← הטעינה מתחילה ← החיוב אוטומטי. חלק מהעמדות החדשות בישראל כבר תומכות, ובשנים הקרובות זה יהפוך לסטנדרט.

V2G — הרכב מחזיר חשמל

Vehicle-to-Grid (V2G) היא טכנולוגיה שמאפשרת לרכב החשמלי להזרים חשמל בחזרה לרשת — למשל לשמש כמקור גיבוי בזמן הפסקת חשמל, או למכור חשמל בשעות שיא. דורשת עמדה דו-כיוונית ותמיכת הרכב. עדיין בשלבי פיילוט בישראל, אבל צפויה להתרחב.

השורה התחתונה: אם אתם קונים עמדה ביתית היום — Type 2 הוא העתיד. CCS2 ימשיך להיות הסטנדרט היחיד לטעינה מהירה. החידושים (ISO 15118, V2G) יגיעו כעדכוני תוכנה לעמדות חדשות, לא כהחלפת חומרה. כל העמדות המומלצות ←

סיכום

אז מה צריך לדעת?

אם קניתם רכב חשמלי חדש בישראל (מ-2020 ואילך), זה פשוט:

  • לבית: עמדה עם מחבר Type 2, הספק 7kW (חד פאזי) או 11-22kW (תלת פאזי). זה מתאים לכל רכב. ראו מחירים ←
  • בדרך: עמדות ציבוריות CCS2 לטעינה מהירה. כל הרכבים תומכים. מדריך טעינה מהירה ←
  • מתאמים: לא צריך. אלא אם יש לכם ניסאן ליף ישן (Type 1/CHAdeMO).
  • Mode: תמיד Mode 3 (עמדה ייעודית) לבית. Mode 2 (כבל סבתא) רק לחירום או נסיעות.
  • כבל: אורך הכבל חשוב — 5 מטר לחניה צמודה, 8-10 מטר לבניין. מדריך אורכי כבל ←
  • שני רכבים? עמדה כפולה חוסכת תשתית ומחיר.

לא בטוחים מה מתאים? מתקין מוסמך יבדוק את לוח החשמל, יתאים עמדה לרכב שלכם, ויתקין הכול — כולל אישור חברת חשמל אם צריך. השאירו פרטים ונחבר אתכם למתקין באזור שלכם.

שאלות נפוצות

שאלות נפוצות

כמעט כל רכב חשמלי שנמכר בישראל מ-2020 ואילך משתמש ב-Type 2 לטעינת AC (ביתית) וב-CCS2 לטעינת DC (מהירה). החריג היחיד הוא ניסאן ליף מדורות ישנים שמשתמש ב-Type 1 ו-CHAdeMO. אם אתם לא בטוחים, בדקו במדריך הרכב או חפשו את שקע הטעינה — Type 2 הוא עגול עם 7 חורים, Type 1 עגול עם 5 חורים.
ברוב המקרים לא. אם הרכב שלכם תומך ב-Type 2 (כמעט כולם), כל עמדה ביתית וכל עמדה ציבורית בישראל תתאים. בעלי טסלה צריכים מתאם CCS2 לטעינה מהירה ברשתות שאינן Supercharger — טסלה מספקת מתאם או שניתן לרכוש אחד. בעלי ניסאן ליף ישן (Type 1) יכולים להשתמש במתאם Type 1 ← Type 2 לעמדות ביתיות, אבל העלות כ-300-500₪ ומומלץ לשקול עמדה עם כבל Type 1 מובנה.
Type 1 (J1772) הוא סטנדרט אמריקאי/יפני ישן עם 5 פינים, תומך בטעינה חד-פאזית בלבד עד 7.4kW. Type 2 (Mennekes) הוא הסטנדרט האירופי והישראלי עם 7 פינים, תומך בטעינה חד-פאזית וגם תלת-פאזית עד 22kW. בפועל, Type 2 מהיר פי 3 בטעינה. לכן כל היצרנים עברו ל-Type 2, וגם ניסאן (שהיה נאמן ל-Type 1) עבר ל-Type 2 בדגם Ariya.
שניהם מחברי טעינה מהירה DC, אבל שונים לחלוטין בצורה ובטכנולוגיה. CCS2 (Combined Charging System) משלב את מחבר ה-Type 2 עם שני פינים נוספים ל-DC — כך שקע אחד ברכב משרת גם AC וגם DC. CHAdeMO הוא מחבר נפרד לגמרי, גדול יותר, שדורש שקע ייעודי ברכב. CCS2 ניצח: הוא תומך בהספקים גבוהים יותר (350kW מול 100kW), אומץ על ידי כל היצרנים באירופה ובישראל, וגם יצרנים יפניים (ניסאן, טויוטה) עוברים אליו.
NACS (North American Charging Standard) הוא מחבר הטעינה של טסלה שהפך לסטנדרט SAE J3400 בצפון אמריקה. בישראל ובאירופה, טסלה משתמשת ב-CCS2 — כך שמבחינתכם זה לא רלוונטי. Superchargers בישראל כוללים מחבר CCS2 או מתאם. אם יש לכם טסלה, תוכלו לטעון בכל עמדה ציבורית CCS2 ובכל עמדה ביתית Type 2 — ללא מתאם.
כל עמדה ביתית עם מחבר Type 2 מתאימה לכל הרכבים החשמליים הנמכרים בישראל כיום. מומלץ עמדה של 7kW (32A חד פאזי) לבית עם חיבור חד פאזי, או 11-22kW לבית עם חיבור תלת פאזי. עמדות מומלצות: EV Energy (מותג ישראלי, אחריות 3 שנים), Wallbox Pulsar Plus, ABB Terra AC — כולן Type 2 אוניברסלי.
כבל סבתא (Mode 2) בטוח לשימוש זמני ומזדמן, כי הוא כולל ICCB — בקר בתוך הכבל שמנטר טמפרטורה, זליגות זרם והארקה. אבל הוא לא מיועד לשימוש יומיומי קבוע: ההספק נמוך (2.3-3.7kW), הטעינה איטית (20+ שעות לסוללה מלאה), והשקע הביתי לא מתוכנן לעומס רציף של 8-10 שעות. לשימוש קבוע, עמדה ייעודית Mode 3 בטוחה יותר, מהירה פי 3, ושומרת על השקע והחיווט בבית.
שום בעיה — הרכב תמיד שולט בקצב הטעינה. אם הרכב תומך ב-7kW AC, הוא ייקח 7kW גם מעמדה של 22kW. העמדה והרכב מתקשרים דרך פרוטוקול PWM ב-Type 2 וקובעים את ההספק המקסימלי המשותף. עמדה חזקה יותר לא מזיקה — היא פשוט "מוכנה" ליותר, אבל הרכב לוקח רק מה שהוא יכול. זה אפילו יתרון: אם בעתיד תחליפו לרכב עם טעינה מהירה יותר, העמדה כבר מוכנה.
טעינה מהירה DC בתדירות גבוהה (יומיומית) עלולה להאיץ את הבלאי של הסוללה, כי היא מייצרת חום רב. מערכת ה-BMS (Battery Management System) ברכב מאטה את הטעינה מעל 80% כדי להגן על הסוללה — לכן טעינה מ-20% ל-80% לוקחת 15-25 דקות, אבל מ-80% ל-100% עוד 30-45 דקות. ההמלצה: טעינה ביתית (AC) לשימוש יומיומי, וטעינה מהירה (DC) רק בנסיעות ארוכות. רוב היצרנים ממליצים שלא לטעון DC מהיר יותר מ-2-3 פעמים בשבוע.
כן. רשת Tesla Supercharger בישראל פתוחה לכל הרכבים החשמליים עם מחבר CCS2, לא רק לטסלה. תצטרכו להוריד את אפליקציית Tesla ולהירשם. העמדות מספקות הספק של עד 250kW. המחיר לרכבים שאינם טסלה גבוה מעט יותר, אבל עדיין תחרותי — בדרך כלל 2.00-2.50₪/kWh.
GB/T הוא הסטנדרט הסיני לטעינת רכבים חשמליים. בסין, כל הרכבים משתמשים ב-GB/T — כולל BYD, NIO, Xpeng ו-Geely. אבל כשרכבים סיניים מגיעים לישראל (ולאירופה), הם מגיעים בגרסה אירופית עם Type 2 ו-CCS2. לכן GB/T לא רלוונטי לקונים בישראל — גם אם הרכב שלכם סיני במקור.
שלושה מגמות מרכזיות: (1) CHAdeMO נעלם — היצרנים היפניים עוברים ל-CCS2, ועמדות CHAdeMO יוסרו בהדרגה. (2) CCS2 יישאר הסטנדרט היחיד בישראל ובאירופה. (3) תקן ISO 15118 (Plug & Charge) יאפשר זיהוי אוטומטי וחיוב ללא אפליקציה — פשוט מחברים ומתחילים לטעון. חלק מהעמדות החדשות כבר תומכות בזה, ובשנים הקרובות זה יהפוך לסטנדרט.
ביטוח עמדת טעינה לא חובה בחוק, אבל מומלץ. עמדות טעינה ביתיות כוללות מנגנוני בטיחות מובנים (גילוי זליגה, ניטור טמפרטורה, הפסקה אוטומטית), אבל הן עדיין חשופות לסיכונים — במיוחד בבניינים משותפים. ביטוח עמדת טעינה מכסה נזקי צד ג' (רכוש ורכבים סמוכים) ונזק לעמדה עצמה. חברות ביטוח בישראל מציעות פוליסות ייעודיות — בדרך כלל 300-600₪ לשנה.
מוכנים להתחיל

לא בטוחים איזה מחבר מתאים לרכב שלכם?

השאירו פרטים וקבלו ייעוץ חינם ממתקין מוסמך באזור שלכם — כולל התאמת עמדה לרכב שלכם